Rozprávky neboli vždy určené len deťom, čo koniec-koncov dokazujeme každý rok počas vianočných sviatkov so zrakom upretým na Perinbabu, Popolušku či Nastenku. Tento svet fantázie, v ktorom zápasí dobro so zlom však môžeme považovať aj za alegorický.
Čojaviem taký vlk a sedem kozliatok. Veď to všetci poznáme, kozliatka zostali doma samy. A vlk, to môže byť napríklad pani z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (alebo ako sa to teraz volá), ktorá sleduje opustené maloleté deti a ich situáciu. Jej prístup je invenčný, dokonca pracuje v utajení a využíva na to rôzne prostriedky. Alebo je to skutočný kriminálny živel (závisí od spracovania a konkrétnej publikovanej verzie) s kontaktmi na falšovateľov a dodávateľov novej identity (kováč), prípadne ako sa píše v inom leporele, je tu zdokumentovaná aj iná podvratná činnosť, keď vlk vykráda obchod, a namiesto služieb plastického chirurga či prestrojenia na Fantomasov spôsob, si pomúči laby a v tejto snehobielej podobe ich pretŕča pred predpotopnou zámkou. Dalo by sa tiež povedať, že vlastne robí osvetovú činnosť, keď poukazuje na nekvalitné zabezpečenie kozinho domčeka. A keď sme už pri koze - pri návrate z avizovaných nákupov je rozporuplne zobrazovaná bez tašiek a najmä tu chýba zdravá zelenina plná vitamínov určená pre kozí dorast. No, čo už, zrejme bolo v supermarkete primálo výhodných akcií. (Keď sme už pri tom, je čudné, že sa v tom obchode nezrazili s vlkom, ktorý tam kradol.)
Takže, teta koza (odpusťte tú familiárnosť) je typický príklad občana, ktorý nedôveruje právnemu systému daného štátu a spravodlivosť berie do vlastných rúk, pardón, na svoje rohy a kopytá. Inde dokonca použije nožnice a niť, čo sa len ťažko dá kvalifikovať ako dovolená obrana v medziach zákona. Napokon vlk zostáva s bruchom plným hrkotajúcich kameňov (povedzme, že ide o zaťaženosť úradníckou byrokraciou, aby sme sa vrátili k oduševnenej sociálnej pracovníčke), samozrejme, profesionálne zašitým v rámci pokrokovej jednodňovej chirurgie a kŕdeľ bezstarostných celých! kozliatok.
A čo predstavuje vlk v rozprávke o troch prasiatkach? Možno statika budov alebo niekoho z inšpektoriátu kontrolujúceho dodržiavanie bezpečnostných predpisov či odhaľovanie čiernej práce. V každom prípade je to zanietený zamestnanec, oddaný svojej práci dušou i telom, a keďže je v rozprávke, darí sa mu likvidovať i budovy bez stavebného povolenia. Až na tú poslednú, tam bude zrejme povolenie na výstavbu udelené až dodatočne.
V rozprávke o Červenej Čiapočke, ktorá bez doprovodu kráča tmavým hustým lesom, sa zas rieši problematika osamotených osôb v dôchodcovskom veku a starostlivosť o ne, potreba silných dioptrií pre deti odchované pri televízoroch a počítačových hrách. Ešteže poľovník si plní svoju úlohu včas a strieľa len povolenú zver. Keby totiž nebola reč o rozprávke, ale o jednej nemenovanej relácii, v ktorej každý deň pozýva na večeru niektorý z účinkujúcich a tí ho potom hodnotia, tak tento poľovník by sa zrejme na neokrôchaného drzého vlka vykašľal. Veď je lepšie servírovať desaťkilogramové mláďa daniela ako chlpatú nejedlú potvoru. A tak srnky preskakujú diaľničné zvodidlá, prebehnú množstvo kilometrov, aby zo zmrznutého poľa pozbierali posledné zvyšky, keď poľovníci zabúdajú na kŕmelce a už sa neobťažujú sypať im ani vyhodené pomaranče z nemenovaného obchodného reťazca začínajúceho na K. Ľahšie sa dopĺňa strelivo a mraznička.
A tak by sme mohli pokračovať ďalej. Už by som len rada uviedla, že mená a postavy uvedené v tomto fejtóne sú čisto náhodné a ak sa vám náhodou takéto rozprávkové pozadie premieta priamo na vašom pracovisku či doma, treba sa sťažovať na dvojadresnosť detskej literatúry, ale o tom inokedy.
Keď dobro víťazí
28.01.2010 16:40:45
(Fejtón)
Komentáre
Jednoducho skvelé!
Lesmiria, palec hore!
Lesmiria...
Dobre som sa zabavil...
Milý Miťo,
Čoko,
Lasky,
lesmiria
rozprávky neboli určené deťom.. vieš ako končila červená čiapočka pred 200 rokmi?
končila slovami
citujem:
"a zožral ju"
necitujem :D
takýchto vecí možeš dať vela vela
To Iviak
To Iviak
To Iviak ešte raz